درباره ما


درباره ی موسسه:

موسسه خیریه حامیان شکوه نیکان از سال 1389و با مجوز رسمی از بهزیستی به شماره ثبت 40404 از  تاریخ 1/10/1395 با هدف کمک رسانی به انجام امور خیر و حمایت از کودکان مبتلا به بیماری های خاص به ویژه مبتلایان بیماری فنیل کتونوریا (PKU) و خانواده هایشان آغاز به کار کرده است.

پی کی یو از جمله بیماری های ژنتیکی است که به علت کمبود نوعی آنزیم در کبد نوزادان به وجود می آید.

در نوزادان مبتلا به این بیماری مصرف غذاهای پروتئینی از جمله شیر مادر و یا شیر خشک معمولی باعث افزایش شدید غلظت خونی و تجمع آن در بافت های مختلف بدن می شود و رشد و تکامل مغز و اعصاب را مختل میکند و به ضایعه مغزی و یا عقب ماندگی ذهنی پایدار منجر می شود.

این موسسه سعی در برطرف نمودن مشکلات خانواده ها، از طریق پرداخت هزینه های درمانی، توانبخشی های جسمی و ذهنی، غذاهای رژیمی و هموار نمودن راه پیشرفت تحصیلی و شغلی مددجویان دارد.

در حال حاضر با حمایت های مردمی، بیش از 130 کودک بیمار پی کی یو و خانواده های ایشان از مساعدت ها و حمایت های این خیریه برخوردار می  باشند.

اهداف موسسه:

 1. معرفی و آگاهی بخشی در رابطه با بیماری فنیل کتونوریا (PKU)
 2. تحقیق و بازدید از خانواده های بیماران و بررسی مشکلات خانواده های بی بضاعت جهت کمک رسانی بجا و حساب شده
 3. حفظ کرامت انسانی و عزت نفس خانواده های تحت پوشش
 4. مساعدت جهت تامین هزینه های غذاهای رژیمی از طریق:
 • غذای رژیمی شامل (نان، پوره سیب زمینی،ماکارونی،آرد،پودر همبرگر،پودرسوپ،پودرکیک و …)
 • لبنیات رژیمی شامل (ماست، دوغ، شیر،پنیر،شیرکاکائوو …)
 • تنقلات رژیمی شامل (بستنی فصلی، شکلات صبحانه،بیسکویت و …)
 1. مساعدت جهت بهبود و جلوگیری از رشد بیماری از طریق:
 • برگزاری کلاسهای گروه درمانی برای تامین آرامش روانی خانواده ها تحت نظر دکتر روانشناس
 • مساعدت جهت تامین هزینه های داروهای اصلی و مکمل
 • ارجاع مددجو ویا خانواده اش جهت مشاوره سه الی چهار بار در ماه به روانشناس
 • ارجاع مددجو ویا خانواده اش به دندانپزشک دو الی سه بار در ماه
 1. مساعدت جهت کمک به تامین هزینه های خانوار به سرپرست خانواده های کم بضاعت از طریق:
 • کمک هزینه های رهن و اجاره و تعمیرات مسکن
 • اهدا و تامین وسایل ضروری زندگی برای خانواده های نیازمند تحت پوشش
 • پرداخت تسهیلات مالی در قالب قرض الحسنه و یا بلاعوض
 • کمک به برگزاری کلاسهای آموزش پخت نان و غذاهای رژیمی به مادران
 • مساعدت جهت تامین هزینه کمک تحصیلی
 • کمک به تامین مایحتاج خانواده ها در ماه مبارک رمضان و عید نوروز
 • تهیه و توزیع سبد ارزاق و گوشت نذری
 • ایجاد شغل برای زنان سرپرست خانواده
 1. مساعدت جهت ارتقاء سطح فرهنگی خانواده ها از طریق:
 • برگزاری همایش های ملی- مذهبی از جمله بزرگداشت میلاد مبارک حضرت ولی عصر (عج) – شهادت حضرت علی اصغر(ع) – میلاد مبارک امام حسن مجتبی (ع)
 • برگزاری مسابقات کتاب خوانی
 • برگزاری اردوهای زیارتی و سیاحتی
 1. برگزاری بازارچه خیریه به نفع کودکان نیازمند پی کی یو و دعوت از زنان سرپرست خانوار برای فروش محصول
 2.  

همراهی با موسسه:

 1. کمک های نقدی به صورت اشتراك ماهانه

اهدای کمک های مستمر هرچند اندک، که نقش موثر در تنظیم معاش و تعلیم و تربیت کودکان PKU دارد به شکل ماهانه، سه ماهه و شش ماهه امكان پذير است.

 1. اهدای گوشت

با اهدای گوسفند نذری، عقیقه و قربانی و تقصیری حج مي توانيد به تأمین بخش عمدۀ تغذیۀ خانواده های نیازمند كمك كنيد. خوشبختانه با استقبال روزافزون جامعه، خانواده های تحت پوشش ماهانه 1 نوبت به دريافت گوشت گرم نائل می آيند.

موسسه از محل سفارشات و نذورات مردم به صورت عمده اقدام به خريد گوسفند می كند و هيچ گونه ضايعات نداشته و بسيار ارزان و به صرفه تمام مي شود.

 1. اهداء برنج و روغن

با اهدای برنج و روغن و حبوبات به صورت مناسبتی مي توان به تامين نياز های غذايی خانواده های تحت پوشش كمك كرد.

 1. سفارش استند تسلیت و تاج گل

سفارش استند تسلیت و تاج گل برای مراسم و مجالس گوناگون با هدف حمایت از کودکان PKU که اين روزها بخصوص در مجالس ترحيم مورد استقبال و حمايت هم ميهنان نوعدوست و درد آشنا قرار گرفته و شكوه و معنويت بيشتری به مراسم بخشيده است. مبالغ پرداختی بابت آن در تامين معاش و تعليم و تربيت كودكان PKU هزينه ميگردد كه قطعا مورد رضای الهی و شادی روح متوفی خواهد بود. اميد آنكه اين ابتكار سازنده جای بسياری از اسراف كاری های متداول را در جامعه بگيرد.

گل همين پنج روز و شش باشد وين گلستان هميشه خوش باشد، همانگونه شاهد بود‎ه و مستحضر می‎باشيد روزانه ميلیونها تومان گل طبيعی د‎ر مجالس ترحيم د‎ر سراسر تهران بزرگ هزينه می‎گرد‎د كه نه سود‎ی به متوفی می‎رساند و نه اثری برای بازماند‎گان د‎ارد ‎و اين اسراف، د‎ل هر د‎رد آشنائي را جريحه‎د‎ار می‎سازد. با جلوگيری از اين اسراف روزانه د‎ه‎ها خانوار نیازمند بی‎پناه را مي توان از گرفتاری نجات د‎اد. سفارش تابلو تسلیت و تاج گل برای مجالس از شهرستانها و خارج کشور نیز با ارتباط تلفنی و اينترنتی پذیرفته می شود و نیاز به حضورشخص نبوده و حمل و نقل تاج گلها رایگان است.

 1. اهداء صدقات

اهداء صدقات با همه كوچكی اش سبب حفظ آبرو و گره گشای مشكلات بزرگی از خانواده های PKU می‎باشد و بر اساس احاديث و روايات فراوان، مايه خير و بركت، تندرستی، طول عمر، شادمانی، ايمنی در برابر حوادث و بلايا و برطرف كننده اندوه و نگرانی است. برای اهداء صدقات می توانید از طریق اپلیکیشن و یا واریز به حساب موسسه اقدام فرمایید.

 1. پذيرايی از کودکان PKU و خانواده ها بصورت اطعام و افطاری

پذیرایی از خانواده ها با غذای گرم در اعیاد و مناسبتهای مذهبی و افطاری در ماه مبارک رمضان، سنت نيك الهی است كه پدرانمان در طول تاريخ پاسدار آن بوده اند.

چه بسا كه با يك وعده غذای گرم و يا دعوت به يك افطاری ساده دل شكسته و قلب محزون كودك و خانواده اش شادمان می‎گردد. (لازم به ذکر است در اینگونه مجالس از کودکان و خانواده ها با غذای یکسان ولی با مواد اولیه رژیمی برای کودکان و معمولی برای خانواده ها در کنار هم پذیرایی می شود).

 1. اهداء لباس و کیف وکفش

با اهداء کیف و کفش و لباس نو و یادر حد نودر اندازه های مختلف مي توان نياز خانواده ها و فرزندان PKU از شیرخوارگی تا دانشگاه تامين نمود.

 1. اهداء هزینه مجلس هفتم، چهلم، سالگرد

با اختصاص تمامی یا بخشی از هزینه مراسم شب هفت و چهلم و یا سالگرد درگذشتگانمان به تامين معاش و تعلیم و تربیت کودکان PKU كمك كنيم كه كاری بس پر شكوه و انسانی است. موسسه در مقابل، كارت تقدیر بسيار زيبايی برای اعلام به اقوام و بازماندگان در نظر گرفته تا اين سنت نيكو به مرور جای خود را در جامعه باز كند.

 1. پرداخت دیون

با پرداخت کفاّره روزه، خیرات و مبرّات و پرداخت سهم سادات مخصوص خانواده های سادات PKU بار فكری و مسئوليت شرعی خود را می توان كاست و به بسياری از طرحهای سازنده موسسه در حمايت از خانواده های نيازمند جامه عمل پوشاند.

 1. ايجاد كار و اشتغال

با ایجاد تسهیلات و امتیاز كار جهت اشتغال خانواده های PKU در کارگاهها، کارخانه ها و مؤسسات صنعتی و کشاورزی بار عمده ای را از دوش مسئوليت موسسه مي توان برداشت. گاه می شود بخشی از كار يك كارگاه يا يك مؤسسه توليدی را به خانه ها برد. به ياد داشته باشيد كه كلبه محقر خانواده های تحت پوشش پذيرای اينگونه اشتغالات است.

 1. همكاری های فكری و خدماتی

همکاری های فکری و خدماتی برادران و خواهران نیکوکار در برگزاری بازارچه های خیریه، اردو های تفریحی، زيارتی، برگزاری مراسم در مناسبت های مذهبی، توزیع سبد غذای رژیمی و اقلام اهدایی، ارائه خدمات روانشناسی، پزشکی، دندانپزشکی، ارائه خدمات حمل و نقل، ارائه خدمات دفتری مورد نياز و درخواست می باشد.

كمكها و هدایا و نذورات شما عزيزان نوعدوست و نيكوكار اعم از نقدی و غیر نقدی با تماس تلفنی با شمارۀ 02122090293 و یا از طریق اپلیکیشن PKU (برای دانلود و نصب مراجعه شود به سایت pku.ir) در قبال ارائه رسید انجام خواهد شد.

 

 

ارتباط با ما:

ایمیل موسسهhamianpku@gmail.com:     

آدرس موسسه: تهران خیابان شریعتی بالاتر از میرداماد جنب ایستگاه مترو شریعتی کوچه یاس ساختمان پزشکان سینا پلاک 1 طبقه 1 واحد 5

تلفن موسسه: 22090293-22221314 -90275257370

ارتباط مستقیم با روابط عمومی: 09120732507

آدرس سایت :www.Pku.ir 

آدرس تلگرام: pku_ir 

آدرس اینستاگرام : pku_ir